Okolí penzionu

19.05.2013 18:58

 

Kaplička v Hraničné

Kaplička v Hraničné - otevře obrázek v novém okně

Od kapličky dříve vedla cesta na Dornst (Trniště). Zdi kapličky jsou postaveny z žulového kamene, překlenuté valenou klenbou vyzděnou z cihel. Střecha je krytá šindelem. Dvě malá okénka byla vyplněna ozdobnou mříží. Dnes je stavba bohužel doslova utopena v okolním terénu a chátrá.

Kostel Svatého Jana Křtitele

Kostel Sv. Křtitele - otevře obrázek v novém okně

Jednolodní sálová stavba německého typu s jehlancovitě zastřešenou hranolovou věží, vystavěna v letech 1800 – 1811 podle plánů stavitele Würfla z Liberce. Poměrně strohé architektonické řešení stavby je v interiéru vyváženo bohatou novorenesanční výmalbou z 1883 od E. Meiningera. U kostela se nachází sousoší Svatého Jana Nepomuckého od Ignáce Martince ze Sestrňovic u Frýdštejna z r. 1831.

Kostel Svatého Josefa v Loučné

Kostel Sv. Josefa - otevře obrázek v novém okně

Kostel byl vystavěn v letech 1914 - 1915 z darů místních občanů podle plánů jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Jedná se o jednolodní kostelík s dominantní čtyřbokou věží nad vchodem na západní straně. Interiér kostela je vyzdoben v duchu historismu konce 19. a začátku 20. století, čemuž odpovídá i ornamentální šablonová výmalba. Nejhodnotnější výzdobou kostela je šest okenních vitráží v novorenesančním ornamentálním rámu.

Královka

Královka - otevře obrázek v novém okně

Své jméno má podle čtyř chalup rodu Königů. V r. 1886 zde postavil německý horský spolek dřevěnou rozhlednu, kterou později nahradila 23,5 m vysoká kamenná rozhledna. V přilehlé chatě je dnes restaurace s možností ubytování.

Křížová cesta

Studánka u křížové cesty - otevře obrázek v novém okně

Křížovou cestu dal postavit v roce 1878 na svém pozemku Josef Klamt. Sloupy lemovaly cestu vedoucí do Liberce. Původní obrazy umístěné na sloupech byly malované na plechu v lidovém stylu. Dnes jsou sloupy osazeny keramickými reliéfy autora R. Hüttmanna. Studánku dal vyzdít mlynář z Hraničné Ch. Hirschmann. Celé místo bylo upraveno a roku 1903 vysvěceno. Stalo se velmi oblíbeným a navštěvovali jej celé skupiny poutníků.

Památník obětem světové války - otevře obrázek v novém okně

Památník obětem světové války

Památník se nachází v centru obce, vedle Kostela Svatého Jana Křtitele. Byl postaven v roce 1925 z prostředků, které byly získány sbírkou mezi obyvatelstvem. Významnou částkou přispěl i továrník Schorm.

Radnice

Radnice - otevře obrázek v novém okně

Stavba janovské radnice byla zahájena na jaře roku 1927. Stavělo se podle plánů architekta Emila Thieleho z Rýnovic. Mimo vlastní budovu projekt zahrnoval i dvě postranní křídla a dům mezi budovou č.p. 439 a východním křídlem. V radnici byl radniční sklípek i lidové lázně. Dnes budova slouží, kromě obecního úřadu, také místní knihovně.

Sklaní hřib

Žulový skalní hřib se nachází nad Loučnou vlevo od cesty do Jindřichova. Na užší noze spočívá klobouk podstatně většího průměru Skalní útvary tohoto typu se formují zvětráváním.

Trniště - otevře obrázek v novém okně

Trniště

Vyhlídková skála nedaleko dnešního Hotelu Murano (dříve Hašlerova chata). Vyhlídková plošina je dnes obklopena vysokými stormy. Je opatřena zábradlím a dříve bývala ozdobena mohutným křížem.

© 2004 - 2018 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode